הגעתם לגיל השלישי? אל תזניחו טיפול בכאבים בירך

גוף האדם הוא מכלול יוצא דופן של שרירים, עצמות ואיברים, אשר ביחד, הופכים אותנו למה שאנחנו. העניין הוא שבדרך כלל, ביום, יום, אנחנו לא מקדישים מחשבה למשמעות של גוף בריא. אנחנו פשוט עושים את מה שאנחנו רוצים לעשות בלי להקדיש לכך דקה של תשומת לב מיותרת. אבל, במידה ובגוף מתפתחת מחלה. בין אם באחד המפרקים, בשרירים וכן הלאה. אז מגיע הזמן שלנו להבין האם נעשה בגוף שימוש לא נכון? אולי מתפתחת מחלה? האם יש משהו אליו אנחנו צריכים לתת את הדעת? 

יש נטיה למטופלים רבים לחשוב כי הם לא חייבים לטפל בבעיה עכשיו ומיד. נדמה להם כאילו הם יכולים 'לדחות את הקץ'. הרי אפשר על פניו 'לסחוב' את תחושת הכאב. אבל מה שיגיד לכם כל בעל מקצוע המכבד את עצמו הוא שבדומה למקרים אחרים בחיים, אם לא נטפל בבעיה במהירות, היא רק תחמיר ותהפוך לאתגר קשה יותר לטיפול. בגלל זה אנחנו כאן. כדי לדבר על כאבים ודלתות במפרק הירך כמו גם על דרכי הטיפול בבעיה. 

כמה מילות הבהרה בנוגע למפרק עצמו 

מפרק הירך היא הנקודה בה נפגשות עצם הירך והאגן. המפרק הזה מאפשר לנו לשבת ולקום, ללכת בלי כאבים וכן הלאה. בתחילה, יעיד המטופל על כאבים בישבן ובמפשעה. בהמשך, במקרים רבים, נראה איך הכאב מקרין לאיזורים אחרים. למה הכוונה? אנחנו נראה מקרים בהם יש כאבים עזים בגב התחתון או בברכיים למשל. מדוע זה קורה? כאשר מפתחת דלקת במפרק הירך והכאב משמעותי, הגוף מנסה לייצב את עצמו בצורה קצת אחרת כדי להימנע מתחושת הכאב. הפתרון הזמני הזה טוב רק לפרק זמן קצר. שכן מהר מאוד אנחנו נראה איך היציבה הלא מאוזנת משפיעה לרעה על מפרקים ואיברים נוספים. מה שפשוט גורם להתפשטות הכאב לנקודות אחרות בגוף. סימן אזהרה חשוב נוסף, היא תחושה כמו של נוקשות במפרק. כאילו קשה יותר להזיז אותו פתאום. בעיקר בשעות הבוקר, הערב ובעונות מעבר. גם נהיגה ארוכה וכדומה, יכולה להוביל לכאבים מהסוג הזה. 

מה גורם להתפתחות כאבים 

כפי שניתן להבין מהכותרת, אנחנו נראה עליה בתחושת הכאב ואי הנוחות בקרב בני הגיל השלישי. כיוון שהמפרק משמש אותנו בעצם כל הזמן, בין אם נרצה בכך או לא, הרי שלאורך השנים הוא עלול להישחק. יש שני מקרים נפוצים בספרות הרפואית אשר מובילים לתחושות של אי נוחות וכאבים כרוניים: 

  1. אוסטיאוארתריטיס:  השם המקצועי להתפתחות דלקת ניוונית במפרק. אנחנו יכולים לקרוא לתופעה הזו גם שחיקת סחוס במפרק הירך. תופעה מוכרת בקרב בני הגיל השלישי. היא יכולה לאפיין גם מי שעוסקים בספורט באופן קבוע 
  2. טרוכטיקבורסיטיס: תופעה שכיחה בה מתפתחת דלקת בשק הנוזלים המפריד בין השירים וגידי העצם. כאשר מתפתחת דלקת יש כמו התכווצות שרירים באיזור הזה מה שמגביר את תחושת הכאב. 

עד כאן אנחנו מדברים על הספרות המקצועית. אבל האמת כי ישנן סיבות להתפתחות תופעות כאלו. בין היתר אנחנו מדברים על שימוש יתר במפרק, כאמור, תופעה נפוצה בקרב ספורטאים ובני הגיל השלישי. כמובן משקל עודף ותזונה לא נכונה, כל אלו יכולים להעצים את אותן תופעות. 

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לפתור את הבעיה 

כאשר אנחנו מדברים על דלקת במפרק הירך, קודם כל חשוב להגיע לאיש מקצוע כדי לקבל אבחנה מסודרת. אנחנו רוצים להבין מדוע יש דלקת במפרק הירך מוקדם ככל הניתן. כאמור, כדי לא רק לטפל בכאבים ובתחושת אי הנוחות. אלא, כדי שנוכל למנוע תופעות נלוות הקשורות בהתפתחות של דלקת מהסוג הזה. בדרך כלל נתחיל במתן מענה תרופתי ובמתן פתרונות דרך תרגילי פיזיותרפיה להפחתה של הכאב. במקרים חמורים יותר, אנחנו יכולים לבצע ניתוח להחלפת מפרק ירך. ניתוח מהסוג הזה לא נחשב מסובך במיוחד אבל הוא בהחלט יכול להיות שימושי במידת הצורך. 

כך או אחרת, חשוב לפנות בהקדם לקבלת אבחנה מסודרת עבור תחילת טיפול.

שתפו עם חברים
שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בווטסאפ
Picture of על הכותב
על הכותב

מאור בן יעקב - מייסד הפורטל יזם ומומחה לשיווק דיגיטלי לעסקים.

עוד מאמרים שכדאי לקרוא!

משכנתא עבור בעלי נכסים

בשנים האחרונות ישראלים רבים בוחנים אפשרויות שונות של קבלת משכנתא עבור מטרות שונות. האופציה הנדרשת ביותר היא הלוואה לצורך מימון רכישת דירה. רוב הציבור אינו

קרא עוד »
מתנות יום הולדת לקטנטנים

כל ילד בכל גיל מרוצה מהעובדה שהוא מקבל שפע של מתנות לכבוד יום ההולדת שלו. כשמדובר בקטנטנים, בני המשפחה המורחבת והחברים בוחנים כמה וכמה אופציות

קרא עוד »
נתיבות דיגיטל