נתיבות דיגיטל

נתיבות דיגיטל

מהם ההבדלים בין כוח לסמכות במקום העבודה?

תוכן עניינים

כוח וסמכות הם שני מונחים בעלי משקל רב בעבודה. רוב האנשים חושבים שמדובר בשני מונחים זהים, אבל למרות שנראה שקו דק מבדיל ביניהם, הם שונים במובנים רבים.

מהי סמכות?

סמכות היא הזכות הרשמית ולעתים החוקית של אדם המקבל החלטות ונותן פקודות לאחרים. למשל, עובד קרן פיצויים מס רכוש הוא בעל סמכות לבדוק אם מגיע לתובע פיצוי בגין פעולת איבה שהרסה את ביתו.

מהו כוח?

כוח הוא היכולת של האדם להפעיל את רצונו על מישהו אחר. למשל, מנהל שמתעקש שהצוות יאמץ סגנון עבודה מסוים שהוא מעדיף. והוא עושה זאת למרות שהצוות מעדיף סגנון אחר.

הבדלים מרכזיים בין כוח לסמכות

  • משמעות

כוח הוא היכולת של אדם להשפיע על אחרים ולשנות את המעשים, האמונות וההתנהגות שלהם. סמכות היא כוח לגיטימי שניתן לאדם כדי שיוכל להפעיל אנשים במסגרת העבודה.

  • מקור

מקור הכוח תלוי בסוג הכוח. כוח יכול להגיע ממקור חיצוני, כמו תפקיד שמעניק לאדם שליטה. למשל, לשוטר יש כוח לגיטימי הנובע מתפקידו. כוח יכול לנבוע גם ממקור פנימי, למשל כשהוא נגזר מכריזמה או ממעמד כלכלי וחברתי.

הסמכות נובעת מעצם התפקיד הספציפי. בעל התפקד מקבל את הסמכות המוצמדת לתפקיד. ככול שהתפקיד מדורג גבוה יותר כך גם הסמכות גבוהה יותר.

  • היררכיה

כוח אינו עוקב אחר היררכיה מסוימת, ובמקום זאת הוא יכול לזרום לכל כיוון. למשל, מהממונה לכפוף, מהכפיף לממונה או מזוטר לבכיר. והוא גם יכול להיות בין אנשים העובדים ברמות דומות אבל במחלקות שונות.

לעומת זאת, הסמכות היא במהותה היררכית. היא תמיד זורמת כלפי מטה. וכך, ממונה בעל סמכות יכול להאציל סמכויות לעובד זוטר.

  • אפשרות לאבד כוח או סמכות

גם את הכוח וגם את סמכות אפשר לאבד, אבל קל יותר לאבד כוח מאשר סמכות.

כוח אובד במהירות עקב טעויות או התנהגויות לקויות. מכיוון שכוח מבוסס על מומחיות וניסיון, מי שטועה שוב ושוב בעבודה יכול לאבד את אמינותו ואת כוחו.

הסמכות היא יותר טכנית וסטטית במהותה. סמכות תאבד רק אם תפקידו הקשור לסמכות, ישתנה. לדוגמה, ארגון מחדש של החברה יכול לקבוע שמעכשיו מנהל המחלקה ימשיך לקבל את אותו שכר אבל תיאור התפקיד יכלול פחות סמכות.

  • פורמליות

הכוח בדרך כלל אינו פורמלי. ניתן להשיג כוח באמצעים לא לגיטימיים או לא פורמליים, כמו נפוטיזם או שחיתות.

סמכות היא גם לגיטימית וגם פורמלית. היא צריכה להינתן על ידי אדם או ישות בעמדה עליונה יותר, והיא יכולה גם להישלל בנסיבות מסוימות, כמו שימוש לרעה בסמכות.

  • לגיטימיות

ניתן לרכוש כוח באמצעים לא לגיטימיים. כוח עשוי להיות מנוצל לרעה ויש לו פחות לגיטימציה מאשר לסמכות.

עובדים נוטים לכבד את סמכות הממונה ופחות את הכוח המופעל על ידי אדם מאותה דרגה. לפעמים, החוקיות שמאחורי הסמכות מספקת לגיטימציה נוספת.

לבסוף, שימוש בסמכות מול כוח בניהול היא פעולה של איזון. מנהיגים יעילים צריכים להשתמש בסמכותם בחוכמה מבלי להפעיל כוח רב מדי על הצוות שלהם.

שתפו עם חברים

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בווטסאפ
נתיבות דיגיטל